Czas oczekiwania <-> czekanie na czas

Podobnie i kobieta: niezamężna i dziewica troszczy się o sprawy Pana, o to, by była święta i ciałem, i duchem. Ta zaś, która wyszła za mąż, zabiega o sprawy świata, o to, jak by się przypodobać mężowi. Mówię to dla waszego pożytku, nie zaś, by zastawiać na was pułapkę; ale po to, byście godnie i z upodobaniem trwali przy Panu. 1 Kor 7, 34-35 


Trudny tekst?
Dziewica ma zostać dziewicą, singielka ma pozostać sama. By troszczyły się o sprawy Pana - by Bóg był ich najważniejszą sprawą w życiu. 
Bo jak pokazuje życie, dla kobiety zamężnej często jest sprawą drugorzędną. Najpierw mąż i dzieci, potem obowiązki i Bóg. 
Zaraz wszyscy podnoszą głos z oburzenia. Przecież samotna pragnie znaleźć męża, nie chce być całe życie sama.
Żona nie żyje jak w kieracie, jeśli tylko chce zawsze znajdzie czas na modlitwę i rozmowę z Bogiem i z mężem może prowadzić bogate życie duchowe. 
Ale przecież nie o to chodzi, że św. Paweł krytykuje instytucję małżeństwa.
On tylko pokazuje, że pewne zalety i wady naszego życia w małżeństwie/ życia w samotności. 
Osoba samotna cały swój czas może poświęcić Bogu i może wzrastać duchowo. To optymistyczne spojrzenie.
Ale jeśli jest stale opętana myślą, że nie chce być już sama i w każdym mężczyźnie/kobiecie widzi potencjalnego męża/żonę to już nie jest to dobrze wykorzystany czas samotności. 
Podobnie żona/mąż mogą dobrze wykorzystywać czas na spotkanie z Bogiem razem i osobno. Ale mogą być też tak zagonieni przez obowiązki życia codziennego, że nie będę mieli sił, czasu by chwilę poświęcić Bogu. 

Ważne by dobrze wykorzystywać dany nam czas. A nie gonić za ułudami. 

"Kto szuka ten znajdzie" - ale nie w przypadku męża/żony. Jeśli długo jesteśmy sami to widocznie tak na razie ma być. Nie znamy planu Boga na nasze życie. Ale ten czas nie jest po to, żebyśmy się nerwowo rozglądali, ale skupili się na Bogu i na sobie. Żebyśmy się stawali lepsi, uczyli nowych rzeczy i pogłębiali naszą relację z Bogiem.
A kiedy będziemy już gotowi Bóg postawi na naszej drodze odpowiednią dla nas osobę.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W słabości jesteśmy bliżej Boga

Powołanie do samotności?

Decyzje i ich konsekwencje