5.12.2017

Sędzia łagodny i dobry
Wyrośnie różdżka z pnia Jessego, wypuści odrośl z jego korzeni. I spocznie na niej duch Pański, duch mądrości i rozumu, duch rady i męstwa, duch wiedzy i bojaźni Pańskiej. Upodoba sobie w bojaźni Pańskiej. Nie będzie sądził z pozorów ani wyrokował według pogłosek; raczej rozsądzi biednych sprawiedliwie i pokornym w kraju wyda słuszny wyrok. 
Iz 11, 1-4
Te słowa to prorockie słowa o Jezusie.
Różdżka - tyle co odrośl, gałązka. Z pnia Jessego - Mesjasz będzie pochodził od Jessego, Jego drzewo genealogiczne będzie sięgało Jessego.
Będzie na Nim spoczywał Duch Pański - będzie otoczony łaskami, opieką Boga. Otrzyma dary mądrości, rozumu, rady, męstwa, wiedzy i bojaźni Pańskiej. W niej szczególnie będzie się odnajdywał.
Wszystko co będzie oceniał, będzie odnosił do Boga, a nie do pozorów, czy plotek.
Będzie sądził sprawiedliwie.
To wszystko dokonało się w Jezusie.
On pochodził od Jessego - ojca Dawida, Mesjasz miał być drugim Dawidem.
Nigdy nikomu nie mówił, że jest do niczego, że jest głupi, czy że się nie nadaje. My często tak mówimy i przez to podcinamy innym skrzydła, sprawiamy, że się "dołują", czują się nic nie warci.
Mamy tendencję do tego, by innych oceniać tylko z tego co robią źle, z negatywnej strony.
Jezus w każdym odnajduje dobro i chce byśmy my także je znaleźli. On chce by człowiek odwrócił się od złego postępowania, widzi te złe wybory. Ale nie utożsamia człowieka z jego czynami. Pokazuje dobrą stronę, chce by podążali za dobrem. By szukali tego co w górze, by znaleźli coś co im wychodzi i się tego trzymali, a nie załamywali się tym, że czegoś nie potrafią.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W słabości jesteśmy bliżej Boga

Powołanie do samotności?

Decyzje i ich konsekwencje